Choď na obsah Choď na menu
 


Caissa

21. 12. 2021

 

Pri partii dávaj pozor, aby si neodplašil svoje šťastie

             Najlepšie sa učíme na vlastných chybách. Dá sa poučiť aj z cudzích chýb. To je síce menej účinné, ale je to bezbolestné. Teraz sa môžeš poučiť z partie svojich spolužiakov.  Na Majstrovstvách Slovenska ZŠ sa v krajskom kole spomedzi hráčov ZELO najlepšie umiestnil Tomáš Barčiak. Získal 4 a pol bodu  a len pol bodu mu chýbalo, aby postúpil do finále.

            V podobných prípadoch sa hovorí, že stačil iba kúsok šťastia. Teraz sa to povedať nedá. Lebo šachová múza Caissa nadelila Tomášovi v tomto turnaji šťastia vrchovatou mierou. Ale Tomáš na toľko šťastia nebol pripravený.   Pozrite si neuveriteľný úvod poslednej partie. Tomáš Barčiak – Juraj Marek   1.e4 e5  2.Sc4 Jf6  3.Jc3 Sc5  4.Jf3 Jc6  5. Jg5 0-0  6.Jxf7 ?!   Obaja súperi už hrávajú turnaje aspoň 5 rokov, ale stále sa nezbavili začiatočníckych zlozvykov  (pozri Mýtus veže ).  Čierny mohol teraz získať dve ľahké figúry za vežu, ale z ťažko pochopiteľných príčin radšej ponúkol súperovi svoju dámu  6. ... De8??. (Jediné vysvetlenie je, že Caissa ponúka šťastie Tomášovi.)  Ale Tomáš sa zubami-nechtami drží ďalšieho zakoreneného zlozvyku. Zahrá bez toho, aby si všimol pozíciu a využil možnosť odkrytého šachu (mimoriadne silnej taktickej zbrane).

Pri taktických hrozbách sa vždy oplatí skontrolovať všetky možné ťahy, lebo ich je len zopár a ten najlepší často rozhoduje aj o výsledku partie. V našom prípade mohol biely získať dámu odskokom jazdca 7.Jd6+,  pričom šach dáva nehybný strelec.

Poučenie. Šťastie praje iba pripraveným. Využiť svoje šťastie v šachu môže len ten, kto pozná aspoň základy šachovej taktiky a stratégie.

Teraz je jasné prečo Tomáš nepostúpil. Ale to je len prvý následok toho, že ignoroval Caissin dar. Teraz na turnajoch, v ktorých mu k úspechu bude chýbať naozaj  len maličký kúsok šťastia, sa bohyňa šachu Caissa  už od neho odvráti.  Pozrime si ešte partiu v ktorej už vo 4.ťahu nevedel, čo má hrať.   Michal31 – Tomáš   1.e4 e5  2.Jf3 Jc6  3.Sc4 Jf6  -  toto otvorenie teória nazvala Hra dvoch jazdcov v obrane  -  4.Jg5   Biely začína klasický útok  na pole f7  a Tomáš nevie ako ho chrániť. Preto sa rýchlo zmieruje so stratou pešiaka f7 a preventívne odchádza dámou z hroziacej jazdcovej vidličky 4. ... De7?  Nevidí prirodzený ťah 4. ... d5, ktorý okrem toho, že likviduje hrozbu na f7, uvoľňuje líniu strelcovi c8. Jazdec g5, ktorý už vo štvrtom ťahu porušil základné strategické pravidlo (nehrať v otvorení dvakrát tou istou figúrkou), sa asi musí vrátiť späť a biely teda stratil dve vývinové tempá.

Hra dvoch jazdcov v obrane je mimoriadne  zaujímavé otvorenie. Po ťahu 4.Jg5 má čierny viac dobrých možností. Ale všetky sú gambitového charakteru. Dokonca aj v hlavnom variante musí čierny obetovať aspoň jedného pešiaka 4. ... d5  5.exd5 Ja5  6.Sb5+ c6  7.dxc6 bxc6.

Práve obeť pešiaka umožňuje čiernemu, využiť súperov zanedbaný vývin a získať  iniciatívu alebo protiútok aj v ostatných „vedľajších“ variantoch:

5.exd5 Jd4   Fritz

5. exd5 b5   Ulvestad

4.Jg5 Sc5  Traxler

Ak sa biely nevyhne úvodným nástrahám, čo hráči do 1300 ELO (= cca1600 lichessový rating) obyčajne nedokážu, tak  čierny získa vyhranú pozíciu alebo dá mat.   Napríklad väčšina z nich nechce prísť o útok na f7 a tak po 4.Jg5 d5  5.exd5 Jd4, hrajú 6.d6,  preto partia často pokračuje 6. ... Dxd6  7.Jxf7 Dc6  8.Jxh8 Dxg2  9.Vf1 De4+  10.Se2 Jf3 mat.  

Ak sa chceš naučiť niektorý z uvedených variantov a nenájdeš to na internete, napíš na: turnaj zavináč post.sk   Poradíme, poslúžime.