Choď na obsah Choď na menu
 


12. 2. 2021

Mat 4. ťahom

jursyk003 - samuelzubo

Pozícia po 15.f4??  Biely kráľ oslabuje svoju osobnú stráž a posiela d´Artagnana do útoku, s úmyslom obetovať ho za otvorenie stĺpca pre útok na čiernu kráľovskú rodinku.  Nevšíma si, že čierna eminencia so svojou jazdou mu môže zasadiť tvrdý úder. 

screenshot_2021-02-12-rapid-chess-----jursyk003-vs-samuelzubo.png

Všetky figúry čierneho ovládajú centrum šachovnice a čierny strelec priamo útočí na bieleho kráľa. Biely má už len ťažké (ťažkopádne) figúry a všetky na 1. rade.   To znamená že čierny má veľa dobrých ťahov.  Ak si toto hráč uvedomuje, tak určite neurobí prvý dobrý ťah ktorý ho napadne, lebo vie že sú tu ešte oveľa lepšie ťahy a možno sa dá dať aj mat. 

Čierny namiesto toho, aby sa pokúsil čo najlepšie využiť svoje veľké šance, uspokojil sa obyčajným odťažným šachom Je6+ (možno sa niekam veľmi ponáhľal).  Zabudol, že odťažný šach sa dá všelijako využiť, lebo jazdec môže beztrestne uskočiť, kde sa mu páči. Napríklad Jc2 alebo Jb3 a ďalším ťahom zobrať vežu. Alebo sa môže zapojiť do útoku na kráľa. Kto príde v úvahách až sem, tak hneď uvidí mat 4.ťahom.       

    1 ....  Je2++    2.Kh1  Jg3+    3.hxg3  Dh6+   4.Dh5   Dxh5 mat

Čierny ale po 15. ... Je6?? nakoniec prehral partiu v 30. ťahu.

Celá partia:   https://lichess.org/PMguBY8Z/black