Choď na obsah Choď na menu
 


Mýtus výhry na čas

17. 12. 2020

            Asi najčastejším mýtom začiatočníkov je výhra na čas. Z neznámych dôvodov si myslia, že keď budú šetriť svoj čas, tak súper prehrá na čas.

To je samozrejme veľký nezmysel. Lebo na čas môžem vyhrať len vtedy, keď si súper minie čas. A nie keď si ja budem šetriť svoj čas nepremyslenými ťahmi. Nad takými si on čas míňať nebude.

Súper si míňa čas len vtedy, keď musí rozmýšľať nad ťažkou pozíciou.

Na čas sa nedá vyhrať slabými ťahmi, iba ak s veľmi slabým súperom v 50. ťahu. Normálne by dostal  mat asi v 10. ťahu.

Súpera naopak môžem prinútiť, aby si míňal svoj čas, ak urobím dobrý ťah. Ťah, ktorý mu vytvorí problémy na zamyslenie.

Objaviť dobrý ťah si vyžaduje minúť si niečo zo svojho času. Ale pokiaľ nie som v časovej tiesni, tak sa to vždy oplatí.

            Čas ktorý ostane začiatočníkovi po (obyčajne prehranej) partii je nevyužitý a stratený.   Napríklad na Majstrovstvách Slovenska dostal hráč mat v 64. ťahu a pritom na hodinách mu zostalo 6 minút (počiatočný čas bol 7 minút + 3sekundy na ťah). To je  nevyužitý čas. Stačilo vedieť využiť tento čas v partii a bol by ju za 6 minút vyhral aj dvakrát. 

            Zaujímavým spôsobom sa tento mýtus vypomstil hráčovi, ktorý ešte dve minúty do konca turnaja v BLESKM1 aréne bol na 1. mieste so 14. bodmi.    A hral partiu práve so svojim prenasledovateľom, ktorý mal 12 bodov. Už v 18. ťahu sa mohol stať absolútnym víťazom turnaja.  Na hodinách mal 4:27  a do ukončenia turnaja boli  iba dve minúty. Teda mu stačilo rozmýšľať nad 18. ťahom napríklad 3 minúty a turnaj by už skončil. To znamená, že partia by sa hrala aj po skončení turnaja a preto by sa do turnaja nepočítala a súperovi by ostalo iba 12 bodov.

     To isté mohol urobiť aj v 19., alebo 20. ťahu atď. Teda až do 48. ťahu. Miesto toho odohral tých 30 ťahov za minútu a tak stihol dostať mat ešte pár sekúnd  pred ukončením turnaja, čo prinieslo súperovi 2 body. Tým sa bodovo vyrovnali a o víťazovi rozhodol lepší výkon súpera.

To je špeciálny a dúfam dosť odstrašujúci príklad kam až vedie nepremyslená hra. Takto premrhať 30-krát za sebou jednu a tú istú šancu.