Choď na obsah Choď na menu
 


pre rodičov

Ako a prečo šach

Šachový tréning pre začiatočníkov

Schopnosti a vlastnosti, ktoré si dieťa pri hraní šachu rozvíja, sú presne tie isté, ktoré sú potrebné pre úspešnosť v škole aj v živote - pamäť, logika, disciplinované myslenie, postreh, trpezlivosť, vytrvalosť, pracovitosť, sústredenosť, rozhodnosť, tvorivosť, zdravé sebavedomie, empatia atď. Umožnia mu ľahšie a rýchlejšie vyriešiť mnohé problémy pri štúdiu alebo v praktickom živote. Dokonca vyrieši problémy, ktoré by ináč vôbec nevyriešilo.

Šach má nielen tento ťažšie postrehnuteľný vplyv na budúcnosť človeka, ale aj aktuálne účinky.  Napríklad jeho schopnosť vyvolať u človeka okamžite vysoké duševné sústredenie, má podobné relaxačné účinky ako meditácia. Alebo prekvapujúca zaujímavosť pre dnešnú mládež - po dosiahnutí určitej šachovej výkonnosti - nastane koniec nudy. A ešte dobrá správa pre rodičov - pokiaľ sa dieťa začne venovať šachu ako záujmovému koníčku, výrazne sa u neho zníži riziko nebezpečenstva, ktoré v súčasnosti číha od drog či asociálnych zoskupení mládeže.  Okrem toho dá sa šach tiež využiť ako vysoko účinný prostriedok pre riešenie problémov žiaka v učení  alebo v správaní.

Samozrejme nestačí len vedieť ako sa figúrky pohybujú. Dokonca nestačia ani základy teórie šachu. Aby výchovný účinok bol viditeľný aj „voľným okom“, treba dosiahnuť určitú praktickú výkonnosť (cca 1400 ELO, čo je v GRAND PRIX mládeže Slovensko hranica medzi začiatočníkom a pokročilým). To sa dá získať len praktickou hrou, dostatočným počtom priateľských aj turnajových partií doplnených primeranou teóriou.

Toto všetko ponúka ZELO – motivačný šachový tréning hrou.

Hlavnou náplňou ZELO sú tréningové turnaje nonstop. V nich hráči získavajú  veľmi dôležitú začiatočnícku prax pri efektívnom využití času. Turnaj nonstop trvá iba jednu hodinu (oproti cca piatim hodinám štandardného žiackeho turnaja).

Turnaje nonstop primerane dopĺňajú ďalšie praktické a teoretické šachové aktivity: Simultánky, prednášky, riešiteľské a iné súťaže, besedy, rýchlo-kurzy základov šachu, testy atď.

A nemusíte  cestovať ďaleko alebo nemusíte cestovať vôbec, lebo turnaj, prípadne inú  šachovú aktivitu urobíme na požiadanie priamo u Vás alebo aj v rámci školy, organizácie, firmy, ...

                 Využite možnosť a dajte šancu svojim deťom, aby samostatnou činnosťou a iba z vlastného záujmu a vlastnou námahou prinútili svoj mozog pracovať v prospech svojej budúcnosti. Zlepšíte tak aj produktivitu svojich výchovných snáh . Pokročilých šachistov už netreba do učenia nútiť, oni sa už učia radi, ľahko a rýchlo.

Informácie a prihlášky na: eman.polak@gmail.com