Choď na obsah Choď na menu
 


Prípad

1. 12. 2021

Sledujte príbeh mladého dievčaťa, ktoré podľahlo zákerným zvodom svetovo známeho falošníka. Za čo ju stihol krutý, ale spravodlivý trest. Celá tragédia je podrobne zdokumentovaná v čase aj v mieste činu.   Všetko sa to začalo už týždeň pred inkriminovanými udalosťami. Teda vtedy, keď sa Janka Š. 16-ročná gymnazistka z Dubnice pevne rozhodla, že víkend 23.-24.10.21 si naplno užije spolu s dubnickými záchranármi na ďalekom a divokom východe Slovenska. Už v sobotu sa ju v Košiciach pokúsila utopiť v lyžičke vody jej odveká a nezmieriteľná a o rok mladšia (!) rivalka Viktória Nadzamová. Janka však  v správnej chvíli zadržala dych a v zradných sicílskych vlnách sa utopila Viktória. Týmto nečakaným víťazstvom Janka Šošovičková zachránila Dubnicu od potupnej prehry už v prvom kole extraligy. Dubnica je v extralige nepretržite viac ako 20 rokov. Z toho viac než 10 krát sa od vypadnutia zachránili len urputnou snahou v poslednom kole. A tak si hovoria záchranári.    Nedeľa našla čiernu Janku už v Humennom. Zatiaľ nič netušiac začína talianske radovánky s iba o rok starším Michalom Valkom. Už za 20 ťahov si dokázala vytvoriť krytého voľného pešiaka na c3 a málokto už pochyboval o jej víťazstve. Pravdepodobne najmenej o tom pochybovala ona sama. Lebo začala príliš rýchlo uplatňovať svoju výhodu. Výsledkom bolo, že partia sa dostala už pred 40. ťahom do remízovej  pozície . V poslednom 48. ťahu biely obetoval jazdca za pešiaka c6 a tak mu ostal iba samotný kráľ proti čiernemu kráľovi so strelcom aj pešiakom. Lenže čierny strelec bol falošný. A tak nám ostali iba oči pre plač. Ale je zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Janka vie, že sa poučila, tak určite: neplakala      Konečná pozícia: 48     Na falošného strelca dôkladne upozorňujú na celom svete všetky šachové učebnice pre začiatočníkov a jeho popis nájdete aj na internete. Napríklad: tu  

Falošníka sme odhalili. Ale v nedeľu sa na východe udiali aj veci nevídané a priam fantastické. Na východ prišli aj Žilinčania a ich najmladší hráč Jerguš Pecháč hral a vyhral na prvej šachovnici oba zápasy. Ako mačka s myšou sa pohral s nebezpečným českým veľmajstrom. Pozrite si to na videu, ktoré natočil kulturista a šachista Robert Cvek. Rozoberá v ňom dve partie. V prvej polovici videa je partia, ktorá poteší pozičných hráčov a Jergušovú taktickú perlu s tragikomickým záverečným postavením uvidíte v  druhej  polovici videa. 

Ešte využime jedinečnú príležitosť, aspoň trochu spoznať, koľko sústredenia a energie vynakladajú záchranári. Na jednoduchom (iba 4 figúrky na šachovnici) príklade zo záveru partie  Vladimír Vojtek -  Teodor Holtman si priznajme, koľkokrát by sme my spadli do  patovej   pasce, ktoré nastavoval čierny.