Choď na obsah Choď na menu
 


7. 9. 2022

Šachový turnaj pre Vašu školu

Ponuka platí pre školský rok 2022/2023

Ponúkam usporiadanie turnaja aj s kompletným vyhodnotením počas jednej vyučovacej hodiny alebo dvojhodinovky (podľa Vášho želania). Napríklad majstrovstvo školy  alebo  školské kolo M-SR ZŠ/SŠ (ďalšie možnosti sú uvedené nižšie v prílohe 1). Využijeme k tomu iba štandardné vybavenie školy.  Netreba pripravovať hraciu miestnosť, ani zháňať šachy a šachové hodiny. Netreba prácne zapisovať výsledky, počítať body a robiť tabuľky umiestnenia.   Stačí určiť čas, kedy prídu prihlásení žiaci do počítačovej miestnosti, kde odohrajú  medzi sebou turnaj on-line.  Hneď po skončení turnaja uvidia kompletné výsledky, ktoré ostávajú trvalo uložené .

Uložené ostávajú aj jednotlivé partie. A tak hráči, ktorí sa chcú zlepšovať, si môžu svoju hru analyzovať počítačom  (ďalšie výhody sú uvedené nižšie v prílohe 2).

Dôležité upozornenie:  Váš prvý školský turnaj je náročnejší, lebo pred jeho začiatkom sa musí každý hráč zaregistrovať na  https://lichess.org/   Preto je dôležité, aby Váš prvý turnaj nebol hneď oficiálny. Lebo vždy sa nájdu niektorí žiaci, ktorí sa nestihnú zaregistrovať.  A tak je výhodné,  čím skôr urobiť nezáväzný turnaj, ktorý preverí registráciu jednotlivcov. Navyše dá žiakom základné turnajové skúsenosti, čo má potom podstatný vplyv na ich výkon v oficiálnom turnaji.

Prihlášky a informácie  do 15.9.2022  na:  turnaj@post.sk  

P.S.  Ak trváte na náročnom turnaji so skutočnými šachovnicami a figúrkami, môžeme sa dohodnúť tiež. 

Príloha 1    Ďalšie možnosti turnajov

          Triedny turnaj, ročníkový turnaj, turnaj pre 1.stupeň alebo 2.stupeň, dievčenský turnaj, rôzne turnaje podľa časového limitu na partiu, turnaje v rôznych druhoch šachu, atď.  Výnimočne (napríklad pri triednom turnaji) je možné, aby žiaci odohrali turnaj aj na svojom počítači, tablete, mobile a pod.

Príloha 2    Výhody internetového šachu

Počítač pri partii automaticky meria čas každému súperovi. Netreba myslieť na stláčanie hodín. Nehrozí nám zabudnutie, že nezastavíme svoj čas a súper bude hrať na náš úkor. Počítač nám nedovolí previesť ťah proti pravidlám, oznámi keď je koniec partie a jej výsledok.

Nemusíme dávať figúrky do základného postavenia a nehrozí, že nejakú figúrku zabudneme alebo stratíme.

Na internete sa dá hrať v ľubovoľnom čase.

Nemusíme si hľadať súpera, dostaneme vždy takého, akého najviac potrebujeme.

Počítač automaticky zapisuje a archivuje partie. Rozbory vlastných partii umožňujú poučiť sa na vlastných chybách, čo je dôležitým predpokladom zlepšovania.