Choď na obsah Choď na menu
 


2 rekordy v jednej simultánke

11. 4. 2019

 Šachového turnaja v piatok 5.4., ktorý sa skladal z troch samostatných aktivít ZELO, sa zúčastnilo 7 škôl, spolu 48 žiakov.

Prvých 45 minút sa hral turnaj nonstop. Medzi mladšími bol v ňom najúspešnejší Juraj Žiaček (SZŠ NDca), ktorý stihol odohrať 4 partie a všetky vyhral. Najaktívnejší bol Nikolas Kaštil (SZŠ NDca), stihol odohrať 5 partií, 3 vyhral, jednu remizoval a jednu prehral. Medzi staršími bol najaktívnejší a zároveň aj najúspešnejší Ondrej Kováčik (ZŠ Na dolinách), ktorý stihol odohrať 5 partií a vyhral 4 z nich.

Nasledovala 20 minútová prednáška o šachovej teórii a praxi.

Posledných 45 minút sa hrali krátke tréningové partie, pomocou ktorých si hráči upevňovali základné šachové zručnosti.

Súčet bodov zo všetkých troch aktivít (vrátane bonusu za prinesený šach) sa pripisuje na ZELO listinu.

Najvyšší súčet 70 bodov dosiahla aktuálna majsterka okresu Zuzana Rezníková (ZŠ Veľkomoravská). Jej doterajšie ZELO 180 bodov sa zmení v májovej listine ZELO minimálne na 250 a tak si do budúceho školského roka prenesie minimálne 50 bodov. Dúfajme, že ich bude zveľaďovať aj na strednej škole

Šachová simultánka v stredu 10.4. dosiahla rekord v počte hráčov aj v počte víťazov. Z 30 zúčastnených ich 7 vyhralo a jeden remizoval. Jedno aj druhé je rekord v doterajšej histórii simultánok ZELO.

Okrem bodov ZELO za výsledok (výhra 20, remíza 10, prehra 5) a 20 bodov za prinesený šach, získal každý účastník 20 bodov za spoluautorstvo dvoch rekordov. Riešitelia šachových úloh mimo bodov za správne riešenia ešte aj 10 bodov za účasť v riešiteľskej súťaži. Upratovacia čata získala ešte navyše 30 bodov.

Nezabúdajte, že body môžete získať aj na turnajoch ZELO, ktoré usporiada  Vaša škola, či už  v rámci školy alebo regiónu. V máji dokonca aj s prémiou pre každého žiaka školy.

K 1. augustu sa všetky ZELO body znižujú o 200 a ostatné body sa prenášajú do budúceho školského roka. Kto nedosiahne do júla viac ako 200, bude začínať od nuly.