Choď na obsah Choď na menu
 


Traja králi od Trenčína

9. 1. 2019

            Do GPX prišli práve na Troch kráľov aj traja králi od Trenčína. Všetci traja sa medzi 117 chlapcami do 11 rokov (ale onedlho ich tam bude asi hodne cez 200, lebo súťaž sa ešte poriadne ani nerozbehla) pekne usadili v prvej päťke svojej kategórie C11.

Jakub z Orechového už na prvom mieste vydrží určite až do konca základnej časti súťaže 19. mája.

Dominik zo ZŠ Trenčianska Turná sa síce na terajšom treťom mieste príliš dlho neohreje, ale má veľkú a jedinečnú šancu postúpiť do semifinále, ak sa udrží aspoň do 9. miesta.

Nevyspytateľný Thanasis, šachový kráľ Kubry, sa vyšplhal na 5. miesto vďaka famóznemu víťazstvu (s neuveriteľným dvojbodovým náskokom) na Trojkráľovom turnaji v Bratislave.

GRAND PRIX  mládeže  Slovensko je najpopulárnejšia a najmasovejšia súťaž šachových začiatočníkov. Má 6 kategórií. Do 8, 11 a 14 rokov, zvlášť chlapci a zvlášť dievčatá. 9 najlepších v každej kategórii postúpi v máji do semifinále.

Počas školského roka môžu školy (a v prvom rade Tvoja škola) alebo iný ľubovoľní záujemcovia usporiadať šachový turnaj GPX.  Môže sa ho zúčastniť každý žiak a žiačka z celého Slovenska (teda aj Ty osobne) a podľa umiestnenia získa body do GPX. Zúčastniť sa môžeš ľubovoľného počtu turnajov a 7 najlepších výsledkov sa Ti započítava do súťaže.

Najväčšie šance na úspech majú deti do 8 rokov a hlavne dievčatá.

Za uplynulých 10 ročníkov  mal náš región víťazov GPX v kategóriách chlapcov aj v kategóriách dievčat a skoro v každej kategórii postupujúcich do semifinále aj finále. Dvom dievčatám z nášho regiónu sa podaril husársky kúsok, keď postúpili do semifinále, hoci odohrali len jeden turnaj a získali v ňom viac bodov ako ich konkurentky s piatimi turnajmi.

 Najväčšie zastúpenie medzi účastníkmi aj víťazmi GPX z nášho regiónu má Dubnica n/V a Nová Dubnica a najmenšie Trenčín.

Trenčania, nechcete to zmeniť? Napríklad ZŠ Na dolinách, najúspešnejšia škola v ZELO, nemá zatiaľ v tomto školskom roku v GPX ani jedného zo svojich mimoriadnych chlapčenských a dievčenských talentov do 8 a 11 rokov.

Priebežné poradie, kalendár turnajov, pravidlá GPX, .... nájdete na: https://gpx.jogo.sk/standings_2018_2019.php? groupId=1&category=2