Choď na obsah Choď na menu
 


Úspešná štvorka

11. 4. 2019

Vďaka vytrvalej práci dubnických a novodubnických trénerov so žiakmi sa pred pár rokmi umiestnila žiačka z nášho regiónu v prvej stovke medzi ženami Slovenska. Za posledných 30 rokov sa nám také niečo ani nesnívalo. A teraz  v aktuálnom slovenskom rebríčku žien má náš región už 4 dievčatá.

Na 15-tom mieste je Emma Poliaková ELO 2010 (Dubnica n/V), 55. miesto má Jana Šošovičková ELO 1674 (Nová Dubnica) a do prvej stovky sa ešte vtesnali aj sestry Holečkové z Dubnice n/V.

Všetky štyri začínali v našich regionálnych súťažiach a na turnajoch GPX a prvé ELO získavali v 4. lige B21.

V prvej stovke slovenských šachistov je mnohonásobne väčšia konkurencia, tu na prvú stovku nestačí ani ELO 2200.

 Žiaci sa tam dostanú len výnimočne. Napríklad pred štyrmi rokmi bol Jerguš Pecháč zo Žiliny dokonca v prvej desiatke. (Lenže on už vtedy mal ELO nad 2500 a bol do 14 rokov najlepší na svete.) Momentálne tam je len jeden žiak (Lukáš Kostolanský z Bratislavy s ELO 2323) na 34. mieste a niekoľko stredoškolákov.

  Z dospelých sú tam z nášho regiónu len dvaja. Na 24. mieste je  FM Karol Motúz ELO 2375 (bol prvým absolventom môjho prvého šachového krúžku v Lysej p/M). Na 54-tom mieste je jeho spoluhráč z ŠKŠ Dubnica n/V  FM Vladimír Vojtek ELO 2309.

Aktuálne rebríčky najlepších šachistov sveta alebo Slovenska nájdete na úvodnej strane Dajmatu. Dozviete sa tam aj Čo je ELO, ZELO a kde sa vzalo.