Choď na obsah Choď na menu
 


Rok 2013, história prvého majstra sveta

Hlavnou šachovou udalosťou roku 2013 bol zápas o majstra sveta Wishvanathan Ánand – Magnus Carlsen a víťaz tohto zápasu Carlsen sa stal novým v poradí už 20. majstrom sveta .

Wilhelm Steinitz – 1. majster sveta (1886 – 1894)

Pred medzinárodným šachovým turnajom vo Viedni v roku 1882 jeden z účastníkov Wilhelm Steinitz, víťaz niekoľkých predchádzajúcich zápasov aj turnajov sebavedome prehlásil, že turnaj vyhrá. Na otázku ako si tým môže byť taký istý, sa sprisahanecky nahol k publiku a povedal, lebo ja budem mať ľahších súperov. Ale to nie je možné, ohradil sa jeden novinár, veď sa hrá systémom každý s každým, tak logicky musia mať hráči rovnakých súperov. Ale Steinitz ho rýchlo schladil: Vaša logika je nelogická, lebo všetci musia hrať so Steinitzom, iba ja nie.

Steinitz turnaj naozaj vyhral, ale delil sa o prvé miesto s Winawerom. A však o rok na turnaji v Londýne zvíťazil Johannes Hermann Zukertort a Steinitz v turnaji získal až o tri body menej. Keďže Steinitz nechcel prísť o povesť najlepšieho šachistu sveta, vyzval Zukertorta na vzájomný zápas a navrhol nazvať ho zápas o titul: Majster sveta.

Hralo sa od 11.1. do 29.3.1886 v Amerike a po víťazstve 10:5 (remízy sa nepočítali) sa tak Wilhelm Steinitz stal prvým oficiálnym majstrom sveta v šachu (a pravdepodobne aj prvým oficiálnym majstrom sveta vôbec).    

Viac sa môžete dozvedieť z knihy Boje o šachový trón, ktorú napísal slovenský šachový majster Július Kozma. Vynikajúcim spôsobom opisuje prvých trinásť majstrov sveta a ako píše v úvode sám autor, je to boj šachových generácií a štýlov, dramatické stretnutia osobností, v ktorých o víťazovi nerozhodujú len kvality šachové, ale často aj vôľové, charakterové, ľudské.