Choď na obsah Choď na menu
 


3. 4. 2019

Čo je ELO, ZELO a kde sa vzalo?

Asi pred 100 rokmi začali prvé vážne pokusy o vyjadrenie sily šachistu pomocou čísel. V roku 1959 prijala šachová federácia USA ratingový systém, ktorý vypracoval na základe teórie pravdepodobnosti americký štatistik maďarského pôvodu Arpád Elo. A jeho meno sa stalo symbolom pre oficiálne listiny národných osobných koeficientov postupne aj v ďalších krajinách vrátane Slovenska.

V roku 1970 prijala ELO-systém aj Medzinárodná šachová federácia FIDE a zaviedla medzinárodné FIDE ELO.

ELO-systém je mimoriadne objektívny a umožňuje retrospektívne vypočítať aj silu šachových majstrov minulosti.

V roku 1991 som hral na medzinárodnom turnaji vo Vsetíne, získať sa tam dalo iba národné ELO. Vtedy boli tabuľky pre výpočet ratingu od 1851 do 2626, ale prvé ELO sa dalo získať len vtedy, ak hráč dosiahol v turnaji výkon nad 1900 bodov. To sa mi tesne podarilo. Hlavne vďaka tomu, že u hráčov, ktorí ešte nemali rating, sa pri výpočte započítavalo nasadzovacie ELO podľa ich výkonnostnej triedy (VT).  U mňa to bolo 1950 ELO za prvú VT.

Že toto moje prvé ELO 1903 bodov nezodpovedalo mojej šachovej sile, sa ukázalo rýchlo. ELO hráča sa mení po každej odohranej partii podľa jej výsledku a podľa ratingu súpera. Behom pár rokov v lige som klesol hlboko pod 1800.

V roku 2005 boli  Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov v Trenčianskych Tepliciach. Využil som túto šancu a uhral som tam FIDE ELO nad 1800. V roku 2005 som tiež začal hrávať každoročne Majstrovstvá Slovenska seniorov v Tatrách a v  roku 2009 som dosiahol ELO FIDE 1905. Potom som prestal chodiť do Tatier a moje ELO začalo klesať.

Žiaci sa vyhýbajú turnajom dospelých a snažia sa získať ELO na žiackych turnajoch, lebo si myslia, že s rovesníkmi sa to dá ľahšie. To je veľký omyl. Získavať rating medzi mladými hráčmi, to je ten najťažší spôsob. Lebo  šachová výkonnosť mladých rastie rýchlejšie ako ich ELO. A u starších je to obrátene, majú ELO vysoké, ale ich skutočná šachová sila je už podstatne nižšia.

Zatiaľ najvyššie ELO 2882 dosiahol pred niekoľkými rokmi terajší Majster sveta Nór Magnus Carlsen, teraz má 2872.  Zo žien mala najvyšší rating 2735 ELO-bodov Judita Polgárová z Maďarska, ktorá pred pár rokmi skončila aktívnu hráčsku činnosť. Aktuálne medzi ženami má najvyššie ELO 2664 bývala majsterka sveta Číňanka Hou Jifan.

Rebríček slovenských aj svetových šachistov nájdete na úvodnej stránke Dajmatu.

FIDE ELO už môžu získať aj začiatočníci, teraz sa počíta od 1001 bodov.

Medzi žiakmi nášho regiónu má aktuálne najvyššie ELO Jana Šošovičková zo SZŠ Nová Dubnica 1747. Medzi trenčianskymi žiakmi je najlepší Patrik Orgoň zo ZŠ Veľkomoravská 1733.

V našom regióne môžete v šachu ZELO (začiatočnícke ELO) získať neoficiálny rating už od 10 bodov.   Viac v článku  turnaje nonstop