Choď na obsah Choď na menu
 


3. 4. 2019

Nie je turnaj ako turnaj

Pri turnaji nonstop je turnaj príliš silné slovo. Základným znakom turnaja je určiť víťaza turnaja a poradie všetkých hráčov pomocou turnajových bodov. Turnajové body vyžadujú, aby každý hráč odohral v turnaji rovnaký počet partií.

V systéme nonstop hráči nemusia odohrať rovnaký počet partií a preto sa nehrá na turnajové body a teda sa nedá určiť víťaz ani poradie v turnaji. To je veľká nevýhoda nonstopu, ale naproti tomu má veľa malých výhod hlavne pre začiatočníkov.

Turnaj nonstop sa nemusí hrať s hodinami, lebo jednotlivé partie sú od seba úplne nezávislé.

Keď turnajové body určia víťaza aj poradie hráčov, splnili svoju úlohu a upadajú do zabudnutia. Zato body ZELO získané v nonstope zostávajú hráčovi natrvalo a pripočítavajú sa mu k ním body z ďalších turnajov. Čím viac ZELO bodov  nazbieraš, tým si lepší (silnejší) šachista.

Štandardný žiacky turnaj trvá minimálne 5 hodín, ale čistý čas turnajovej hry tam väčšina začiatočníkov nemá ani jednu hodinu. Väčšinu času minú čakaním na ďalšie kolo turnaja. Turnaj nonstop trvá hodinu a všetci hráči hrajú nonstop celú hodinu.

Existujú tiež štandardné turnaje, kde sa zbierajú aj trvalé body, ktoré sa nazývajú ELO body. Na rozdiel od ZELO sú to oficiálne body na vyjadrenie sily pokročilých šachistov. V našom regióne má medzi žiakmi najvyššie ELO (1747) Jana Šošovičková zo SZŠ Nová Dubnica.

Na žiackych turnajoch sa ELO získava ťažko a zatiaľ sa také turnaje hrajú len na Majstrovstvách Slovenska mládeže.

Pre dospelých je rôznych turnajov na ELO dosť. Tieto turnaje nie sú vekovo nijak obmedzené a môžu v nich hrať aj žiaci. Práve na takýchto turnajoch medzi dospelými, hoci to vyzerá paradoxne, dá sa ELO uhrať najľahším spôsobom.

Prečo je to tak, sa dočítate v článku:  Čo je ELO a ZELO a kde sa vzalo